Podle dotazníku Ipsos Global trends in human behavior: Search for simplicity and meaning si 73 % dotázaných přeje, aby mohli v životě zpomalit. Téměř polovina respondentů Gallupu State of the Global Workspace se shoduje, že jim pracovní prostředí způsobuje až příliš stresu. A podle IBM teď zaměstnavatelé kladou daleko větší důraz na schopnost prioritizace a time managementu. Co nám to o pracovním prostředí říká?
Podívejte se každé ráno na to, co vás čeká, jak to na sebe navazuje a kdy máte prostor na pauzu, kterou chtě nechtě potřebujete, abyste refreshli svou energii a mohli fungovat. Dá vám to lehkost, že víte, co vás ten den čeká, a budete moct reagovat na všechny události, které přijdou.
Pokud plánujete na 100 % kapacity, jste jen 0,0001 % od toho, aby se to celé sesypalo nebo jste se cítili pod tlakem. Pokud budete plánovat na 80 % své kapacity, zbyde vám 20 % na to, když se něco prodlouží nebo přijde něco urgentního. A vy tím pádem nebudete tak pod tlakem. A pokud půjde vše podle plánu, dá vám to čas navíc, se kterým jste nepočítali. Budete mít prostor pro zlepšování procesů a každodenních činností, dostanete se konečně tomu, na co nebyl čas, ale vy víte, že vám to pomůže v každodenním fungování.
Identifikujte a eliminujte zdroje rozptýlení ve svém pracovním prostředí. Vypínejte nepotřebné notifikace, vytvořte si čistý a uspořádaný pracovní prostor a stanovte si pevné pracovní bloky, během kterých se budete soustředit pouze na daný úkol. Řekněte svým kolegům a kolegyním, že máte soustředěný čas, ať vás neruší.
I sebemenší pohyb se počítá. Jděte se projít, udělejte každou hodinu deset dřepů – i to vám pomůže udržet lepší energii v těle. Pohyb a sport jsou nejlepším lékem na stres, a to i ten dlouhodobý. Doplníte si díky němu mentální kapacitu a vyčistíte hlavu. Nezapomínejte na to ani během náročného období – nerušte své pravidelné aktivity, ale naopak nějakou přidejte!
Na prvním místě vašeho plánování byste měli být vy sami. Pracovní aktivity přicházejí až pak. Naplánujte si, kdy budete cvičit, kdy si půjdete do kavárny číst nebo kdy si zajdete na masáž nebo s kamarádkou na víno. Čas pro sebe není za odměnu, je to priorita.
Je to tak. Udržet rozložení dnů v úplném balancu dlouhodobě prostě nedokážeme. Některé dny budou víc nabité prací, jiné budeme mít naopak víc času pro sebe, protože zrovna není tak náročné období. Najděte si na každém období to, co vám dělá radost, a mějte na paměti, proč to děláte. Trénujete na půlmaraton? Potom je pochopitelné, že ze svého harmonogramu stáhnete víno s kamarády a budete častěji chodit běhat. Usilujete o povýšení? Je jasné, že teď budete více času věnovat pracovním věcem a vzdělávat se.
Život v rychlém tempu a narůstající pracovní nároky nás často staví do situací, kdy hledáme rovnováhu mezi efektivitou a osobním klidem. Data ukazují, že touha po zpomalení a hledání smyslu roste – a my máme v rukou nástroje, jak tuto změnu uskutečnit.
Balanc není statický stav, ale dynamický proces, který se přizpůsobuje našim aktuálním potřebám a cílům.
Zpomalení neznamená dělat méně, ale dělat to lépe. Vyberte si, co je pro vás opravdu důležité, a dovolte si říct „ne“ tomu, co vás vyčerpává. V tom tkví skutečné umění efektivního života – směřovat energii tam, kde má pro vás skutečný význam. Rok 2025 je příležitostí přenastavit pravidla hry a najít vlastní cestu k naplnění a rovnováze. A tu můžeš najít třeba se mnou na webináři Organizační porno 28.1.2025. Registrace tady.